Wiadomości branżowe

Wiemy kto wygrał konkurs ?Planeta Energii?. Wiosną mobilne centrum naukowe ENERGI odwiedzi aż 10 miast

Prawie 500 nauczycieli i niemal 6 tys. uczniów klas I-III szkół podstawowych z całej Polski wzięło udział w IV edycji organizowanego przez Grupę ENERGA konkursu edukacyjnego „Planeta Energii”. Pełne energii doświadczenia naukowe, zajęcia z pierwszej pomocy, wycieczki do elektrowni i centrum nauki, układanie rymowanek na temat prądu elektrycznego,

Prawie 500 nauczycieli i niemal 6 tys. uczniów klas I-III szkół podstawowych z całej Polski wzięło udział w IV edycji organizowanego przez Grupę ENERGA konkursu edukacyjnego ?Planeta Energii?. Pełne energii doświadczenia naukowe, zajęcia z pierwszej pomocy, wycieczki do elektrowni i centrum nauki, układanie rymowanek na temat prądu elektrycznego, przedstawienia teatralne czy zajęcia taneczne, to tylko wybrane realizacje konkursowych zadań. Autorzy najciekawszych i najbardziej nieszablonowych lekcji o energii zostaną nagrodzeni dwudniową wizytą mobilnego centrum edukacyjnego ?Planeta Energii?.

Grupa ENERGA już po raz czwarty w ramach programu “Planeta Energii” zaktywizowała nauczycieli nauczania początkowego do edukowania najmłodszych na temat energii elektrycznej. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział prawie 500 nauczycieli i niemal 6 tys. uczniów, którzy dzięki materiałom edukacyjnym organizatora odbyli niemal 1,5 tys. lekcji dotyczących prądu.W ramach zajęć szkolnych dzieci uczyły się, skąd się bierze oraz jak działa energia elektryczna, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak prawidłowo zachować się w pobliżu obiektów energetycznych. Ponadto uczniowie poznali zasady postępowania podczas burzy i w przypadku porażenia prądem, a także proekologiczne postawy związane z racjonalnym i oszczędnym korzystaniem z energii.

Podczas konkursu ?Planeta Energii? zachęcamy do poszukiwania niestandardowych form nauczania i wyjścia z nauką poza mury szkoły. Nauczyciele podejmują to wyzwanie i co roku zaskakują nas oryginalnymi pomysłami na lekcje o prądzie, za co bardzo dziękujemy ? mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA. ? Dziękujemy także wszystkim dzieciom, które z wielkim zaangażowaniem włączyły się w realizację konkursowych zadań. Skala, pomysłowość i różnorodność podjętych działań potwierdzają, że nauka o energii elektrycznej może być fascynująca, także dla najmłodszych.

Zdaniem Tomasza Rożka, fizyka, popularyzatora nauki i ambasadora programu ?Planeta Energii? ? Dziecko, po to by zrozumieć jakieś zagadnienie, musi je mieć przedstawione w określonym kontekście. Działania zrealizowane przez tegorocznych zwycięzców konkursu ?Planeta Energii? potwierdzają, że nauczyciele podzielają ten pogląd. Na przykład uczenie się o nowoczesnych i energooszczędnych źródłach światła, takich jak diody LED, jest kompletne tylko wtedy, kiedy pozna się także historyczne sposoby na oświetlenie. Analogicznych przykładów jest więcej ? dodaje Tomasz Rożek. ? O tym, że prąd elektryczny może być niebezpieczny dzieci dowiadują się już w przedszkolu, ale ważne jest, by tę informację połączyć z opowieścią o niebezpieczeństwach związanych z burzą i wyładowaniami atmosferycznymi. Dopełnieniem takiej lekcji mogą być zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Dzięki takiemu podejściu do edukacji mamy pewność, że wiedza przekazywana dzieciom w czasie zajęć o energii elektrycznej, bezpieczeństwie czy ekologii zostanie zapamiętana.

Już wiosną mobilne centrum naukowe zawita do 10 miast w Polsce!

A to już wiesz?  Nowy serwis Urodzony Geniusz ? z humorem o rozwoju i osiągnięciach dzieci

Nagrodą główną w konkursie jest wizyta centrum edukacyjnego ?Planeta Energii? w miejscowości, z której pochodzi zwycięska klasa (lub w najbliżej położonym większym mieście). Już w kwietniu i maju br. miasteczko odwiedzi następujące miasta:

 • Braniewo ? dzięki uczniom i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Braniewie:
  ° z klasy III D i pani Irenie Fedirko,
  ° z klasy III A i pani Annie Kaczmarzewskiej,
  ° z klasy II i pani Dorocie Pękale,
 • Ciechanów ? dzięki uczniom z klasy III B i pani Aldonie Krzemińskiej ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Ciechanowie,
 • Inowrocław ? dzięki dzieciom z grupy świetlicowej i pani Katarzynie Pawłowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Inowrocławiu,
 • Kalisz ? dzięki dzieciom z kółka przyrodniczego ?Świetliki? i paniom Magdalenie Galubie oraz Dżesice Marciniak ze Szkoły Podstawowej w Opatówku, filia w Sierzchowie,
 • Krotoszyn ? dzięki uczniom z klasy II i pani Bogumile Klaczyńskiej ze Szkoły Podstawowej w Uciechowie, filia Raczyce,
 • Nidzicę ? dzięki uczniom z klasy III C i pani Ewie Gosik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nidzicy,
 • Oświęcim ? dzięki dzieciom z grupy świetlicowej i pani Jolancie Chmurze z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Przeciszowie-Podlesiu,
 • Rybnik ? dzięki uczniom z klasy III A i pani Sylwii Linek z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy,
 • Toruń ? dzięki uczniom z klasy III C i pani Annie Wasiłek ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Toruniu,
 • Zieloną Górę ? dzięki uczniom z klasy II i pani Danucie Dziadosz ze Szkoły Podstawowej w Słonem.

Ponadto zaangażowanie nauczycieli zwycięskich klas premiowane będzie zestawami użytecznych pomocy naukowych, dzięki którym kolejne zajęcia, nie tylko nt. elektryczności, będą mogły być ciekawsze i bardziej angażujące najmłodszych.

Miasteczko pełne energii ? przyjdź, zobacz i? dotknij

W tegorocznej edycji programu miasteczko ?Planeta Energii? zaskoczy gości nową odsłoną. Oprócz trzech ogromnych namiotów i atrakcji znanych z poprzednich edycji tj. pokazu filmu 3D czy eksperymentów naukowych, pojawią się nowe, dzięki którym nauka o energii elektrycznej stanie się fascynującą wyprawą do krainy prądu. Nowością będzie kosmiczny Energobus ? centrum nauki na kółkach, w którym dzieci będą mogły poznać pełną historię prądu ? od atomu do elektrowni. Wizyta w miasteczku to doskonała okazja, by zdobyć cenną wiedzę, ale także szansa by się sprawdzić podczas licznych konkursów i zdobyć ciekawe nagród.

A to już wiesz?  Klienci banków boją się cyberzagrożeń, ale nie stosują zabezpieczeń. Co piąty nie zmienia hasła do konta

W poprzedniej edycji programu progi miasteczka ENERGI przekroczyło ponad 24 tys. dzieci i 7,5 dorosłych. Jak będzie w tym roku? Okaże się już wiosną!

Pięćdziesiąt nagród rzeczowych dla wyróżnionych klas!

W konkursie przyznanych zostało także 50 wyróżnień. Na uczniów z wyróżnionych klas czekają atrakcyjne upominki edukacyjne, a na nauczycieli ? imienne dyplomy oraz certyfikaty potwierdzające udział w projekcie.

Pełna lista wyróżnionych klas i nauczycieli znajduje się na stronie www.PlanetaEnergii.pl.

Honorowy patronat nad programem ?Planeta Energii” sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patronat medialny nad programem objęła ?Gazeta Wyborcza?.

***

Grupa ENERGA jest jedną z czterech największych pionowo zintegrowanych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w energii wytworzonej ogółem. Podstawowa działalność Grupy obejmuje wytwarzanie, dystrybucję oraz obrót energią elektryczną. ENERGA dostarcza i sprzedaje prąd ponad 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa ENERGA jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z blisko 17 proc. udziałem w rynku. ENERGA charakteryzuje się największym udziałem energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej spośród głównych grup energetycznych działających na polskim rynku. ?Zielona? energia powstaje w 46 elektrowniach wodnych, trzech farmach wiatrowych oraz w instalacjach spalających biomasę.

ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja ENERGA niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne. Elementem programu ENERGA dla Ciebie jest projekt ENERGA Edukacja.

A to już wiesz?  MasterCard uczy przyszłych menedżerów

 

Źródło Planeta Energii. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy