Wiadomości branżowe

Pomoc humanitarna według UNICEF

Już w najbliższy piątek, 19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. UNICEF jest zwykle pierwszą organizacją spieszącą z pomocą dla ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Dzięki wsparciu 12 mln darczyńców z całego świata i także z Polski, każdego roku ratuje życie 7 mln dzieci. 

W centrum działań UNICEF jest obecnie pomoc dla ofiar suszy i klęski głodu w Rogu Afryki. Między 1 a 12 sierpnia wysłanych zostało 26 samolotów z pomocą humanitarną. Całkowita waga zapasów i dostaw wyniosła do tej pory 531 ton. Priorytetem podczas ostatnich transportów była pomoc żywnościowa, m. in. jedzenie terapeutyczne dla skrajnie niedożywionych dzieci (typu Plumpy’Nut czyli pasta z orzeszków ziemnych bogata w witaminy i składniki odżywcze)
i mąka sojowo-kukurydziana (tzw. CSB). Na najbliższe dni zaplanowany został transport kolejnych 800 ton żywności.

Pomoc humanitarna dostarczana przez UNICEF ma kluczowe znaczenie dla zdrowego rozwoju dzieci, ich edukacji, ochrony przed wykorzystywaniem i zaniedbywaniem. UNICEF pozyskuje i dostarcza niezbędne wyposażenie i produkty ratujące życie takie jak leki, szczepionki, wysokokaloryczną żywność oraz specjalistów i wolontariuszy niosących pomoc ofiarom sytuacji kryzysowych. W trosce o dobro dzieci UNICEF wspólnie ze swoimi partnerami i naukowcami cały czas tworzy nowe rozwiązania ratujące życie najmłodszych, m. in.:

 • namioty nagłej potrzeby
  lekkie, kompaktowe i proste w obsłudze. Ograniczają czas poświęcony na rozłożenie namiotu, a także koszty transportu.
 • urządzenia sanitarne
  UNICEF poszukuje nowych sposobów, aby zapewnić dostęp do toalety także dzieciom niepełnosprawnym. 
 • opakowania lekarstw
  UNICEF stara się stworzyć metodę łączenia
  ORS  i tabletek cynku  w jednym opakowaniu dołączając proste instrukcje zachęcające
  do ich przyjmowania.
 • gry edukacyjne
  UNICEF tworzy gry edukacyjne, angażujące wszystkie zmysły. Nowe zabawki edukacyjne zostały stworzone z myślą o niewidomych dzieciach.
 • składane kanistry na wodę
  UNICEF tworzy ulepszoną, składaną formę kanistra, który jest tańszy, trwały i łatwy
  do przenoszenia niż obecnie używane tego typu kontenery.
 • lodówka zasilana energią słoneczną
  UNICEF stworzył lodówkę zasilaną energią słoneczną, która pomaga w utrzymywaniu szczepionek w odpowiedniej temperaturze na terenach, gdzie dostawy prądu są ograniczone.

UNICEF dostarcza ponad 5tys. różnych produktów zaspakajających najważniejsze potrzeby dzieci na całym świecie. W tym momencie kluczową kwestią jest pomoc humanitarna dla ofiar suszy i klęski głodu w Rogu Afryki. To obecnie najważniejsze działania UNICEF w regionie. Wszystkie najnowsze informacje o Rogu Afryki znajdą Państwo na specjalnej stronie z aktualnościami na www.unicef.pl.

UNICEF Polska nadal prowadzi zbiórkę na rzecz ofiar. Pomoc kierować można na specjalne konto akcji 73 1020 1013 0000 0102 0151 5907 lub przekazywać za pomocą darowizn online.

 

***

UNICEF każdego dnia walczy z głodem i niedożywieniem, zapewniamy dostęp do czystej wody, organizujemy opiekę medyczną, dostarczamy lekarstwa oraz prowadzimy programy szczepień. Jesteśmy zwykle pierwszą organizacją spieszącą z pomocą ofiarom klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Wspiera nas 12 mln darczyńców na całym świecie. Każdego roku wspólnie ratujemy 7 mln dzieci.

www.unicef.pl

Similar Posts