Wiadomości branżowe

Niemal 2,6 tys. dzieci i 900 dorosłych odwiedziło mobilne centrum nauki ?Planeta Energii? w Oświęcimiu

W jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne? Co to są odnawialne źródła energii? Ile prądu zużywa telewizor, a ile czajnik elektryczny? Gdzie schronić się podczas burzy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali mieszkańcy Oświęcimia, którzy 5 i 6 maja gościli w mobilnym centrum nauki „Planeta Energii”.Wizyta interaktywnego

W jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne? Co to są odnawialne źródła energii? Ile prądu zużywa telewizor, a ile czajnik elektryczny? Gdzie schronić się podczas burzy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali mieszkańcy Oświęcimia, którzy 5 i 6 maja gościli w mobilnym centrum nauki ?Planeta Energii?.Wizyta interaktywnego miasteczka to nagroda dla dzieci z grupy świetlicowej i pani Jolanty Chmury z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Przeciszowie-Podlesiu za zwycięstwo w IV edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy ENERGA. W ciągu dwóch dni miasteczko odwiedziło niemal 2,6 tys. dzieci i 900 dorosłych.

Grupa ENERGA w ramach programu ?Planeta Energii? już od czterech lat edukuje najmłodszych na temat bezpiecznego i racjonalnego korzystania z prądu. Projekt realizowany jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego laureaci nagradzani są dwudniową wizytą mobilnego centrum nauki ?Planeta Energii?.

Dzieci z grupy świetlicowej i pani Jolanta Chmura z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Przeciszowie-Podlesiu laureatami IV edycji konkursu ?Planeta Energii?.

W ramach konkursu zorganizowaliśmymarsz ekologiczno-energetyczny oraz akcję plakatową zachęcającą do oszczędzania prądu. Jak się okazało, realizacja tych zadań to był dopiero początek edukacyjnej przygody, bo wizyta miasteczka to lekcja, która na długo pozostanie w naszej pamięci. Liczne eksperymenty, doświadczenia czy eksponaty okazały się bezkonkurencyjną metodą na edukację najmłodszych ? mówi Jolanta Chmura, z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Przeciszowie-Podlesiu. ? Cieszymy się również, że z tych atrakcji mogły skorzystać nie tylko dzieci z naszej szkoły, ale również mieszkańcy Oświęcimia. Mam nadzieję, że ich wrażenia ? podobnie jak nasze ? są niezapomniane.

Co wydarzyło się na ?Planecie Energii? w Oświęcimiu?

W mobilnym centrum nauki ENERGI jako pierwsi pojawili się uczniowie z grupy świetlicowej Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Przeciszowie-Podlesiu. Punktualnie o godz. 9:00 dzieci w towarzystwie profesora Volta i Energoludka otworzyły miasteczko dla mieszkańców Oświęcimia. Następnie rozpoczęły swoją edukacyjną podróż po świecie energii elektrycznej.

A to już wiesz?  Polacy nadal ciągle korzystają z nielegalnego oprogramowania i oglądają pirackie treści. Firmy szukają nowych i atrakcyjnych modeli płacenia za treści

W Energobusie ? laboratorium na kółkach ? uczniowie poznali historię energii elektrycznej od atomu po elektrownię. W trakcie zabawy dzieci dowiedziały się m.in. co się dzieje w przewodzie elektrycznym oraz w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne.

W kolejnej strefie edukacyjnej najmłodsi poznali odnawialne źródeł energii. Tutaj można było zobaczyć kolejkę zasilaną energia słoneczną czy turbinę napędzana strumieniem wody.

W miasteczku dzieci miały także okazję obejrzeć film 3D o Energoludkach ? sympatycznych mieszkańcach ?Planety Energii?, w trakcie którego dowiedziały się dlaczego i w jaki sposób należy dbać o naszą planetę.

Na koniec gościły w strefie eksperymentów, w której uczestniczyły w pokazach i doświadczeniach prowadzonych przez ekspertów z ?Planety Energii?. Tutaj największym zainteresowaniem cieszył się model domku, w którym można było sprawdzić ile prądu zużywają wybrane urządzenia gospodarstwa domowego.

Cieszymy się, że nasze mobilne centrum nauki w Oświęcimiu odwiedziło tak wiele dzieci. Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji zarówno najmłodsi, jak i dorośli będą bezpiecznie i świadomie korzystać z energii elektrycznej ? mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Biura Marketingu i Komunikacji ENERGA SA.

Ile prądu zgromadzili mieszkańcy Oświęcimia w ?Sztafecie 10 miast”?

W godzinach popołudniowych miasteczko ?Planeta Energii? gościło mieszkańców Oświęcimia. Z energetycznych atrakcji chętnie korzystały całe rodziny. Mieszkańcy włączyli się także do konkursu ?Sztafeta 10 miast?, podczas którego wytwarzali prąd za pomocą siły własnych mięśni na rowerkach stacjonarnych. Cel zabawy jest szczytny, bowiem miasto które wygeneruje najwięcej energii zdobędzie dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej klasy ? multimedialną tablicę z akcesoriami. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu!

Honorowy patronat nad wizytą miasteczka ?Planeta Energii? objął Prezydent Miasta Oświęcim pan Janusz Chwierut.

Honorowy patronat nad programem ?Planeta Energii” sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patronat medialny nad programem objęła ?Gazeta Wyborcza?.

A to już wiesz?  U nas mogą spokojnie studiować

***

?Planeta Energii? to projekt edukacyjny Grupy ENERGA realizowany od 2010 roku w ramach programu ENERGA Edukacja, skierowany do uczniów i nauczycieli klas I-III ze szkół podstawowych, którego głównym celem jest promowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. W trzech poprzednich edycjach programu praktyczną wiedzę o prądzie zdobyło niemal 109 tys. dzieci z całej Polski. Projektowi co roku towarzyszy wędrujące interaktywne miasteczko ?Planeta Energii?, które do tej pory odwiedziło 35 miast.

***

Grupa ENERGA jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa ENERGA jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z udziałem w rynku około 15 proc. Charakteryzuje się największym udziałem energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej spośród głównych grup energetycznych działających na polskim rynku. Energia zielona powstaje w 46 elektrowniach wodnych, trzech farmach wiatrowych oraz w instalacjach spalających biomasę.

ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja ENERGA niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne. Elementem programu ENERGA dla Ciebie jest projekt ENERGA Edukacja.

Źródło Planeta Energii. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy