Aktulności Wydarzenia

Gdynia E(x)plory Week ? wielkie święto nauki

Gdynia E(x)plory Week ? wielkie święto nauki
Gdynia E(x)plory Week ? wielkie święto nauki 25-28 marca 2015, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia Pasjonaci nauki w każdym wieku już po raz czwarty będą mieli

Gdynia E(x)plory Week ? wielkie święto nauki

25-28 marca 2015, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia

Pasjonaci nauki w każdym wieku już po raz czwarty będą mieli możliwość wzięcia udziału w jedynym tego typu naukowym wydarzeniu w Polsce ? Gdynia E(x)plory Week. Miasto Gdynia oraz Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, partnerzy strategiczni tego wydarzenia, po raz kolejny pod koniec marca zmienią się w polskie centrum dowodzenia rozwojem technologii.

Gdynia E(x)plory Week to doroczne, kilkudniowe święto nauki, w ramach którego Fundacja Zaawansowanych Technologii, organizator wydarzenia, przygotowuje niezwykle bogaty program skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej, nauczycieli, studentów, start-upów, innowacyjnych firm, naukowców, przedstawicieli mediów, władz samorządowych oraz centralnych.

? Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia to polska dolina krzemowa. Tu nauka łączy się ze sztuką i biznesem. Na skalę globalną rozwijają się tu nowoczesne idee i technologie, które pomagają w codziennym życiu każdego z nas. To zasługa młodych, zdolnych, ambitnych ludzi, najlepszych specjalistów, którzy przybywają do Gdyni z całego świata. Dlatego też jest to naturalne środowisko dla tak cennych inicjatyw, jak Gdynia E(x)plory Week ? mówi Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdynia.

Na wszystkich gości tegorocznej edycji Gdynia E(x)plory Week czeka kilkadziesiąt warsztatów, pokazów naukowych, prezentacji konkursowych, debat oraz paneli dyskusyjnych, organizowanych w ramach Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory, Kongresu E(x)plory oraz Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory. Młodzi wynalazcy będą prezentować swoje projekty w czasie finału Konkursu, a ich nieco starsi koledzy, którzy myślą już o rozwijaniu swoich pomysłów pod kątem biznesowym, będą mieli okazję pochwalić się swoimi osiągnięciami w specjalnej Strefie Start-upów, stanowiącej kolejną atrakcję wydarzenia.

Każdy z elementów Gdynia E(x)plory Week jest dedykowany innym odbiorcom. Największe emocje, zwłaszcza wśród uczestników, budzi ogólnopolski finał Konkursu Naukowego E(x)plory, największego w Polsce konkursu, zachęcającego młodzież do tworzenia projektów naukowych, rozwijania swoich zainteresowań i poszerzania wiedzy. A jest o co walczyć. Najlepsze prace zostaną bowiem nagrodzone stypendiami naukowymi w wysokości 10 000, 6 000 i 3 000 zł i ? co ważniejsze ? możliwością reprezentowania Polski na prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych w USA, Holandii, Belgii i Rumunii. Tegorocznych laureatów poznamy na Gali Finałowej, która odbędzie się 27 marca br.

A to już wiesz?  Zgłoś projekt do Konkursu Naukowego E(x)plory 2017

? Laureaci z poprzednich lat odnosili sukcesy także na polu międzynarodowym. Potwierdza to wysoki poziom Konkursu, a przede wszystkim jest najlepszym dowodem na to, że polska młodzież jest bardzo zdolna, niekiedy jedynie potrzebuje wsparcia i możliwości zaprezentowania swoich innowacyjnych pomysłów. Przy tej okazji chciałabym podziękować wszystkim Partnerom tego projektu, bowiem bez nich nie udałoby nam się zrealizować marzeń wielu uczniów ? mówi Joanna Gogolińska, Dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii, organizatora E(x)plory.

Nowym elementem Gdynia E(x)plory Week jest specjalistyczny Kongres E(x)plory. Jego tematem przewodnim w tym roku będą ?Innowacje w Polsce: Dzisiaj i Jutro?. W ramach sesji panelowych oraz warsztatów uczestnicy oraz prelegenci będą poszukiwać odpowiedzi na pytania, dlaczego warto wspierać innowacje i jak robić to najbardziej skutecznie.

W ubiegłym roku w ramach E(x)plory w Gdyni odbyło się ponad 50 warsztatów, wykładów oraz pokazów naukowych. 45 młodych naukowców z całej Polski, którym towarzyszyło 29 doświadczonych opiekunów naukowych, zaprezentowało 30 najlepszych projektów naukowych. Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony partnerów, przedstawicieli mediów, jak i mieszkańców Trójmiasta, o czym świadczy 1700 gości wydarzenia.

Organizatorzy tegorocznego Gdynia E(x)plory Week zapraszają do udziału w tym wyjątkowym święcie nauki. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Osoby zainteresowane poszczególnymi pokazami, które odbędą się w ramach Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory lub udziałem w Kongresie E(x)plory powinny zarejestrować się wypełniając odpowiedni formularz na stronach internetowych www.explory.pl i www.kongres.explory.pl, gdzie znajdą także szczegółowy program poszczególnych wydarzeń.

Mecenas E(x)plory: Grupa LOTOS

Partnerzy strategiczni: Miasto Gdynia, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Intel

Partnerzy wspierający: Świętokrzyski System Innowacji, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne, Wrocławski Park Technologiczny, Wrocławskie Centrum Badań EIT+, INVESTIN, Województwo Kujawsko-Pomorskie

Partnerzy merytoryczni Kongresu: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych ?Stocznia?, Top 500 Innovators

A to już wiesz?  Przecinek i Kropka 2013 czyli Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą

Partnerzy: Apator, Pasjopolis, Funiversity, PRESS-SERVICE Monitoring Mediów, Technopark Pomerania, Toruński Park Technologiczny, Eduscience, Urząd Marszałkowski Woj. Mazowieckiego, PwC, Politechnika Warszawska, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Wojskowa Akademia Techniczna, Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Instytut Mechaniki Precyzyjnej, Politechnika Wrocławska

Patronaty honorowe: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Edukacji Narodowej, Urząd Patentowy RP, Polska Akademia Nauk, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Mecenat Miasta Szczecin, Prezydent Miasta Torunia, Prezydent Wrocławia, Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty, Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty, Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty, Akademia Morska w Szczecinie, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Warszawski

Patronaty medialne: Wiedza i Życie, Świat Nauki, Głos Nauczycielski, Cogito, Crazy Nauka, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl

Patronaty medialne Kongresu: INN Poland, Pierwszy Milion, Agencja Informacyjna Newseria

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy