Wiadomości branżowe

Badacze z Politechniki Gdańskiej przywieźli złoto z Moskwy

Złoty medal na XVII Moskiewskim Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES – 2014” zdobyli badacze z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. Jury doceniło opracowany przez dr. inż. Roberta Bogdanowicza oraz inż. Mateusza Gardasa „Sposób otrzymywania suspensji diamentowych”.To prosta i tania metoda oczyszczania i rozdrabniania proszków diamentowych,

Złoty medal na XVII Moskiewskim Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii ?ARCHIMEDES ? 2014? zdobyli badacze z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. Jury doceniło opracowany przez dr. inż. Roberta Bogdanowicza oraz inż. Mateusza Gardasa ?Sposób otrzymywania suspensji diamentowych?.

To prosta i tania metoda oczyszczania i rozdrabniania proszków diamentowych, które mogą być stosowane m.in. jako zarodniki do wytwarzania diamentu na potrzeby elektroniki, markery fluorescencyjne w pomiarach biomedycznych czy też centra zdalnego dostarczania leków. Nowym trendem rynkowym jest użycie proszków nanodiamentowych w produktach kosmetycznych oraz w środkach czyszczących. Proszek diamentowy jest wytwarzany metodą wybuchową (trotyl) z grafitu. Taki produkt jest mieszaniną różnej wielkości i kształtów ziaren diamentowych (500-1000 nm) w postaci monokryształów z dużą ilością zanieczyszczeń metalicznych i grafitowych.

? Wyniki syntez pokazują, że uzyskane przez nas suspensje diamentowe posiadają parametry, np. czystość i rozkład wielkości cząstek,  porównywalne do innych stosowanych metod (średnica ziaren 5-10 nm) będąc jednocześnie metodą szybszą i dużo tańszą. Dodatkowo końcowy produkt nie zawiera wtrąceń metalicznych ? podkreśla dr inż. Robert Bogdanowicz, adiunkt w Katedrze Metrologii i Optoelektroniki.

ARCHIMEDES to jedna z największych światowych wystaw wynalazków, na której prezentują się specjaliści różnych branż z całego świata. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 1000 wynalazków z 20 krajów świata.

Nagrodę w Moskwie odebrał inż. Mateusz Gardas. Wyjazd sfinansował Akademicki Inkubator Gospodarczy PG, zaś prezentację wynalazku umożliwiła agencja INVENTOR. Firma ta podczas targów Technicon Innowacje 2013 ufundowała nagrodę specjalną, obejmującą przygotowanie oferty promocyjnej dotyczącej technologii oraz jej prezentację w Moskwie.

Warto dodać, że laureaci współpracują z Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG ? trwają prace nad komercjalizacją technologii.

W ubiegłym roku złoty medal na targach ARCHIMEDES zdobył mgr inż. Grzegorz Gorczyca. Wówczas doceniono innowacyjny biomateriał, który będzie stosowany głównie jako opatrunek na trudno gojące się rany skórne, zwłaszcza te zainfekowane gronkowcem złocistym.

A to już wiesz?  Relaks zamiast papierosa - komentarz eksperta na "Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu"

 

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy