news

Unijny projekt MESH łączy technologie semantycznego wyszukiwania na nowej platformie

Naukowcy, których prace finansowane są ze środków unijnych, opracowali zintegrowaną platformę internetową, łączącą zaawansowane technologie wyszukiwania semantycznego i inne potrzebne narzędzia. Partnerzy projektu MESH (Semantyczna

Naukowcy, których prace finansowane są ze środków unijnych, opracowali zintegrowaną platformę internetową, łączącą zaawansowane technologie wyszukiwania semantycznego i inne potrzebne narzędzia. Partnerzy projektu MESH (Semantyczna syndykalizacja multimediów na potrzeby udoskonalonych serwisów informacyjnych) wyznaczyli kierunek przyszłego rozwoju technologii silników wyszukiwania. Projekt MESH otrzymał 7,4 mln EUR z tematu “Technologie społeczeństwa informacyjnego” (IST) Szóstego Programu Ramowego (6PR).

Uczestnicy projektu MESH stwierdzili, że systemy wyszukiwania przyczyniają się do intensyfikacji ruchu w Internecie i redukują dezorientację wśród internautów. Stworzyli funkcjonującą platformę wyszukiwania semantycznego, która generuje wyniki na podstawie treści i kontekstu plików wideo, audio i tekstowych.

Istniejące silniki wyszukiwania generują odpowiedzi dla poszczególnych słów zawartych w zapytaniu. System MESH różni się tym, że najpierw analizuje zapytanie, a następnie podaje wyniki w odpowiedzi na jego sens. Platforma została już wykorzystana w dwóch ograniczonych domenach tematycznych: klęski żywiołowe oraz niepokoje społeczne i przemoc uliczna. Wyniki wskazują na to, że platforma ma potencjał rynkowy.

“Opracowaliśmy narzędzie do ręcznego przygotowywania przypisów dla wszystkich rodzajów mediów i jest to bardzo skuteczny, jednocześnie łatwy w użyciu program” – mówi dr Pedro Concejero ze spółki Telefónica Investigación y Desarrollo, która jest koordynatorem projektu MESH. “Z narzędzia można by stworzyć produkt komercyjny.”

Partner projektu MESH, Deutsche Welle z Niemiec, opracował także Full Story – narzędzie do przygotowywania dossier, pozwalające redaktorom łączyć materiały audio, wideo oraz teksty z konkretnymi tematami. Typowym przykładem wykorzystania byłby pokój redakcyjny, w którym redaktor przeszukuje archiwa w celu odnalezienia materiału do stworzenia frapującego dossier. Dzięki programowi Full Story redaktor może wykonać to zadanie w ciągu zaledwie kilku godzin, a nie dni.

Jak mówi dr Concejero: “Deutsche Welle aktualnie analizuje przyszłe perspektywy dla Full Story, obejmujące szeroko zakrojone testy wśród użytkowników, kompleksowy plan wdrożenia technologii oraz ogólny harmonogram ewentualnej komercjalizacji”.

A to już wiesz?  Warsztaty pt. "Zarządzanie zmianą i transfer technologii", San Gwann, Malta

Wyniki uzyskane w ramach projektu MESH mogą także przynieść, najdalej w perspektywie średnioterminowej, korzyści w kontekście treści generowanych przez użytkowników. Według ekspertów treści generowane przez użytkowników – czyli materiał wykorzystywany na portalach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter czy YouTube – odgrywają zasadniczą rolę w aplikacjach Web 2.0.

Partnerzy projektu MESH twierdzą, że platforma posiada przewagę dzięki narzędziu do automatycznego tworzenia przypisów. “Moja firma, Telefónica, jest bardzo zainteresowana rozwojem systemów wyszukiwania semantycznego i opisywania treści generowanych przez użytkowników z użyciem telefonów komórkowych, ale by móc wykorzystać technologię stworzoną w ramach projektu MESH do tego celu, potrzebne są dalsze prace” – zauważa dr Concejero.

W projekcie MESH wzięło udział 12 partnerów z 7 państw członkowskich UE, w tym z Cypru, Grecji, Holandii oraz Wlk. Brytanii.

Więcej informacji:

MESH:
http://www.mesh-ip.eu/

ICT Results:
http://cordis.europa.eu/ictresults/

Teksty pokrewne: 31350

Kategoria: Wyniki projektów
Źródło danych: ICT Results
Referencje dokumentu: Na podstawie informacji uzyskanych z ICT Results
Indeks tematyczny: Koordynacja, wspólpraca; Technologie informacyjne i komunikacyjne ; Przetwarzanie informacji, systemy informacyjne; Badania Naukowe

RCN: 31499

http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS&ACTION=D&DOC=51&CAT=NEWS&QUERY=01256aef4dbe:49c2:5bbf15b8&RCN=31499

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy